سخن روز : وحشیگری به یک حیوان. ظلم به بشریت است – تنها تفاوت آن در نوع قربانی است. - آلفونس دو لامارتین اگر حیوانات می توانستند حرف بزنند چه اسمی روی دژخیم خود می گذاشتند ؟ ! - صادق هدایت حیوانات دوستان من هستند. من دوستانم را نمی خورم - جرج برنارد شاو
پژوهش های علمی

از وال ها حفاظت کنیم تا زمین حفظ شود

ealfa ir - 1399/07/26 1082 بازدید 0 نظر
IMG

 به گفته یک سازمان مالی بین المللی ارزش اقتصادی خدمتی که همه والهای بزرگ می کنند برابر با ۱تریلیون دلار آمریکا است. تا امروز به دلایل اخلاقی از والها حفاظت می شد اما اکنون مشخص شده خدمات آنها دارای  ارزش مالی است. زیرا  وال ها   یک راه حل طبیعی بسیار مهم برای جذب کربن هایی هستند که انسان تو لید می کند. جذب کربن  توسط یک وال حیرت آور است. این موجودات مهربان در تمام طول عمر بلند شان این کربن را در بدنشان ذخیره می کنند که برخی تا ۲۰۰ سال می رسد و وقتی می میرند به اعماق اقیانوس غرق می شوند و کربن را نیز با خود می برند هر وال بزرگ تقریبا به طور میانگین ۳۳ تن دی اکسید کربن را  پاک می کند. هر جا که وال ها باشند فیتوپلانکتون ها هم هستند .این موجودات عزیز کوچک هر ثانیه نفسی که ما می کشیم را تولید می کنند. چطور؟ آنها دست کم ۵۰ درصد اکسیژن جو ما را می سازند.آنها همچنین حدود ۳۷ بیلیون تن دی اکسید کربن (  به اندازه ۴ جنگل آمازون) را جذب می کنند.  مدفوع وال حاوی آهن و نیتروژن است و باعث تکثیر  فیتوپلانکتون ها می شود زیرا آنها برای رشد کردن به این دو ماده نیاز دارند بنابراین هر چه تعداد وال ها بیشتر باشد اکسیژن بیشتری تولید می شود.

یافته های این سازمان نشان می دهد که رابطه  میان کوچکترین و بزرگترین موجودات روی زمین نه تنها به خاطر ارزش ذاتی خودشان  مهم است بلکه به خاطر نقشی که طبیعت در زنده  نگه داشتن ما دارد هم هست.جمعیت وال ها اکنون به ذره ای از آنچه قبلا بوده رسیده است. به گفته دانشمندان جمعیت وال ها به یک چهارم جمعیت سابق رسیده است. و گونه هایی مانند وال آبی رنگ به ۳ درصد تعداد پیشین رسیده است. برای حمایت و حفاظت از آنها ما باید خطراتی که تهدیدشان می کند را کاهش دهیم از جمله بکار گیری برنامه UN_REDD برای حفاظت از جنگلها که با از بین رفتنشان دی اکسید کربن بیشتری تولید  می شود. همچنین ایجاد مکانیزم های مالی و سوبسید یا خسارت مالی برای کشتی هایی که حاضرند برای حفاظت از وال ها مسیر حرکتشان را تغییر دهند.

مقاله فوق از وبسایت سازمان پتا گرفته شده‌است برای اطلاعات بیشتر و مشاهده مقاله اصلی به لینک زیر مراجعه کنید:

www.peta.org


آدرس کوتاه این خبر:

www.ealfa.ir/139907263679

برای دریافت لینک این خبر کد زیر را با گوشی خود اسکن کنید
ارسال نظرات

ایمیل شما در دسترس عموم نخواهد بود.
کادرهای ستاره دار را حتما پر کنید.