سخن روز : وحشیگری به یک حیوان. ظلم به بشریت است – تنها تفاوت آن در نوع قربانی است. - آلفونس دو لامارتین اگر حیوانات می توانستند حرف بزنند چه اسمی روی دژخیم خود می گذاشتند ؟ ! - صادق هدایت حیوانات دوستان من هستند. من دوستانم را نمی خورم - جرج برنارد شاو
پژوهش های علمی

وگان شویم و با تغییرات اقلیمی مقابله کنیم

ealfa ir - 1399/07/27 1089 بازدید 0 نظر
IMG

بر اساس گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۴: تغییرات اقلیمی بر روی قاره ها اثر گذاشته، کشاورزی ، سلامت انسان، زیست بوم ها، منابع آب و حتی معیشت انسان را تحت تاثیر قرار داده است. بسیاری از مردم با وجدان سعی می کنند با کارهایی مانند استفاده از خودروها و لامپ های کم مصرف با تغییرات اقلیمی مقابله کنند که باید گفت این کارها کافی نیست‌. اگر به صورت جدی قصد حفاظت از محیط زیست را دارید مهمترین کاری که می توانید انجام دهید توقف خوردن گوشت، تخم مرغ و محصولاتی است که در آن لبنیات وجود دارد.

الف) چگونه دامپروری باعث تغییرات اقلیمی می شود؟

۱) تغذیه دام با مقادیر بسیار زیاد دانه ها و آب و سپس کشتن، پروراندن ، حمل و نقل و انبار کردن گوشت آنها انرژی بسیار زیادی مصرف می کند.

۲) درختان جنگل که  گازهای گلخانه ای را جذب می کنند قطع می شوند تا از زمین جنگل برای چرای دام استفاده شود و همچنین برای کاشتن خوراک دام.

۳) در آخر اینکه از خود حیوانات پرورشی و مدفوع آنها گاز گلخانه ای بیشتری  نیز وارد جو می شود.

 گازهای گلخانه ای قدرتمند عبارتند از دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن که با هم مسبب حجم عمده تغییرات اقلیم اند.

دی اکسید کربن

وقتی سوخت فسیلی( برای نمونه نفت و‌بنزین) مصرف می شود، دی اکسید کربن آزاد می شود. به طور میانگین، تولید یک کالری پروتئین حیوانی ۱۱ برابر بیشتر از تولید یک کالری پروتئین گیاهی، سوخت فسیلی مصرف می کند و بنابراین دی اکسید کربن خیلی بیشتری آزاد می شود. محققان بیان می دارند« تولید پروتئین از گیاهان برای آب و هوا بهتر از تولید پروتئین حیوانیست.» دانشگاهی در شیکاگو آمریکا نشان می دهد که شما با وگان شدن بهتر می توانید رد پای کربنی تان را کاهش دهید تا با  تبدیل یک ماشین قدیمی به ماشین هیبریدی.

متان

میلیارد ها حیوانی که درمزارع صنعتی آمریکا در هم فشره می شوند گاز متان بسیار زیادی تولید می کنند.  نشخوار کننده هایی مانند گاو، گوسفند و بز هنگام حظم غذایشان گاز تولید می کنند . در مکانهای چند هکتاری که در آنها  مدفوع خوکها، گاوها و دیگر حیوانات پرورشی تخلیه می شود نیز گاز زیادی تولید می شود. آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا نشان داده است که دامپروری در همه  جهان، بزرگترین علت تولید گاز متان است. و متان ۲۵ برابر بیشتر از کربن در نگه داشتن گرما در جو زمین موثر است.

اکسید نیتروژن

اکسید نیتروژن تقریبا ۳۰۰ برابر بیشتر از دی اکسید کربن  در تولید گازگلخانه ای اثر دارد. به گفته سازمان ملل صنایع گوشت، تخم مرغ و لبنیات مسبب ۶۵ درصد تولید اکسید نیتروژن جهان هستند( برای محاسبه رد پای نیتروژنی خود و اینکه چطور مصرف نیتروژن خود را کاهش دهید از N_Calculator استفاده کنید).

متخصصین دیگر چه می گویند:

سازمان ملل بیان می دارد اگر قصد داریم با بدترین تاثیرات تغییرات اقلیمی مقابله کنیم، تغییر مسیر کل دنیا به  سمت خوراک های گیاهی ، ضروری و حیاتی است. به صورت جهانی، گاز گلخانه ای ناشی از دامپروری بیشتر از گازی است که همه سیستم های حمل و‌نقل دنیا با هم تولید می کنند. تحقیقی در دانشگاه آکسفورد بیان می دارد گوشتخوارها دو برابر بیشتر از گیاهخواران و دو برابر و نیم بیشتراز وگان ها در هر یک روز باعث تولید گازهای گلخانه ای ناشی از رژیم غذایی هستند. این مطالعه بیان می دارد تولید گاز گلخانه ای ناشی از خوراک ، بین گوشتخوارها ۵۰ تا ۵۴ درصد بیشتر از گیاهخوارها و ۹۹ تا ۱۰۲ درصد بیشتر از وگان ها است. نتیجه گیری نهایی آنها چنین بود که:  تهیه خوراکهای گوشتی بسیار بیشتر از خوراکهای وگان گاز گلخانه ای تولید می نماید و بسیاری از دانشمندان  در سایر کشورها با این امر هم عقیده اند. تحقیقی در دانشگاه لُما لیندا در کالیفرنیا نشان می دهد که وگان ها کوچکترین رد پای کربنی را دارند و ۴۱/۷ درصد کمتر از گوشتخوارها گاز گلخانه ای تولید می کنند. دانشمندان دانشگاه تکنولوژی چالمرس در سوئد هنگام محاسبه راههای مبارزه با تغییرات اقلیمی متوجه شدند که توقف تولید گازهای گلخانه ای ، ناشی از مصرف انرژی و سیستم حمل و نقل به تنهایی برای مهار تغییرات اقلیمی کافی نیست.

شما می توانید به توقف تغییرات اقلیمی کمک کنید.

سازمان ملل بیان می دارد پرورش حیوانات برای خوراک یکی از دو یا سه دلیل مهم است که به جدی ترین مشکلات محیط زیستی در سطح محلی تا جهانی ، دامن می زند. قدرتمندترین کاری که ما به سهم خودمان می توانیم برای توقف تغییرات اقلیمی انجام دهیم این است که خوردن گوشت، لبنیات و تخم مرغ را متوقف کنیم.

مقاله فوق از وبسایت سازمان پتا گرفته شده‌است برای اطلاعات بیشتر و مشاهده مقاله اصلی به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.peta.org/issues/animals-used-for-food/global-warming


آدرس کوتاه این خبر:

www.ealfa.ir/139907273421

برای دریافت لینک این خبر کد زیر را با گوشی خود اسکن کنید
ارسال نظرات

ایمیل شما در دسترس عموم نخواهد بود.
کادرهای ستاره دار را حتما پر کنید.