سخن روز : وحشیگری به یک حیوان. ظلم به بشریت است – تنها تفاوت آن در نوع قربانی است. - آلفونس دو لامارتین اگر حیوانات می توانستند حرف بزنند چه اسمی روی دژخیم خود می گذاشتند ؟ ! - صادق هدایت حیوانات دوستان من هستند. من دوستانم را نمی خورم - جرج برنارد شاو
آموزش مجازی

راهنمای پتا، برای خرید لباسهای وگان

ealfa ir - 1399/07/27 1156 بازدید 0 نظر
IMG

بیش از هر زمانی، خریداران مهربان مشتاقند که پوشیدنیهای مد روز، با کیفیت بالا و بدون محصول حیوانی را بخرند که در حال حاضر به وفور در ویترین فروشگاه ها یافت میشود. با وجود چنین دسترسی آسان به مدهای اصطلاحا مهربانانه و  آری از خشونت، اکنون بهترین زمان است برای خالی کردن کمدتان از اجناسی که شامل محصولات حیوانی است. این مقاله راهنمایی سریع و آسان است برای تشخیص دادن محصولات حیوانی موجود در کمد شما، تا دفعه ی بعد  بتوانید لباسها و زیورآلات وگان و بدون محصولات حیوانی را خریداری کنید.

پوست های غیر معمول (Exotic) و چرم چه هستند؟

چرم، همان پوست حیواناتی است مانند: گاوها، بزها، خوکها، کانگوروها، شترمرغها، گربه ها و سگها. اغلب محصولات چرمی به درستی برچسب گذاری نمی شوند، پس شما هرگز نمی دانید که منشا این محصولات از کجا یا از چه حیوانی است. مارها، تمساح ها، کروکودیل ها و سایر خزندگان در صنعت مد ، غیر معمول به حساب می آیند.. آنها کشته میشوند و پوستشان به کیف دستی و کفش و اجناس دیگر تبدیل میشود.

این چه مشکلی دارد؟

منبع اکثر چرم ها، گاو هایی است که برای تولید گوشت و شیر کشته میشوند، پس محصول جانبی صنایع گوشت و لبنیات است. همچنین، چرم بدترین ماده برای محیط زیست است، نه تنها بخاطر شریک جرم بودن در تمام تخریبهایی که صنعت گوشت مرتکب میشود، بلکه کره ی زمین را با سمهایی که در فرآیند تولید چرم استفاده میشود، آلوده میکند. چه اینکه چرم از گاوها، گربه سانان یا مارها باشد، هیچ حیوانی نباید بمیرد تا انسانها بتوانند پوستش را بپوشند.

برندها و مواد جایگزین:

اکثر برندهای عمده، این روزها چرم عاری از محصولات حیوانی ارائه میدهند. از برندهای با قیمت معقول مانند "تاپ شاپ و زارا" تا برندهای گران مانند "استلا مکارتنی و ب ب". به دنبال عبارت "چرم وگان" بر روی برچسب لباس و کفش و زیورآلات باشید. چرم غیر حیوانی با کیفیت از مواد متفاوتی تشکیل میشود، از جمله میکروفیبرهای غیر حیوانی، نایلونهای بازیافتی، پولیرتان PU ، و حتی گیاهان از جمله قارچ و میوه و چرم از جنس فیبر زیستی، که در آزمایشگاه پرورش داده شده است به زودی در قفسه ها در دسترس خواهد بود.

پشم، کاپشن پشم، موی بز کشمیری، پشم خرگوش چه هستند؟

پشم، همان موی گوسفند یا بره است. کاپشن پشم، همان پوست گوسفند است درحالی که هنوز پشم، به آن متصل است. Angora پشم خرگوش است و cashmere موی بز کشمیری است.

چه مشکلی دارد?

گوسفندها فقط به مقداری پشم درمی آورند که بتواند از آنها در مقابل ناملایمات آب و هوایی محافظت کند. و به انسانها برای چیدن و اصلاح آن نیازی ندارند. اما همچنان در صنعت پشم، گوشهای گوسفندان پانچ و سوراخ میشود و دمشان بریده میشود و گوسفندان نر عقیم میشوند و همه ی اینها بدون استفاده از بیحسی و مسکن است. پشم همچنین به محیط زیست صدمه میزند از طریق خراب کردن زمین و آلوده کردن آب و کمک به تغییرات اقلیمی. بره ها و بزها و خرگوشها همچنین برای فرآهم کردن کاپشن از پشم و موهایشان، اذیت و آزار می شوند و کشته می شوند.

برندها و مواد جایگزین

این روزها کاپشن پشم غیرحیوانی و پوشاک زمستانه و پلیور و ژاکت گرم و نرم و بدون خشونت علیه حیوانات، در قفسه های بسیاری از فروشگاه ها یافت میشود. برندهای بزرگ مانند H&M ، NastyGal ، Zara ، کتهای عاری از پشم حیوان و دیگر محصولات غیرحیوانی را ارائه میدهند. طراحان مشهوری از جمله Joshua Katcher of Brave GentleMan and Leanne Mai-ly Hilgart of VAUTE درحال همکاری تیمی با تولید کنندگان برای تولید مواد جدید و خلاقانه و با کیفیت و غیرحیوانی هستند. به دنبال جنس لباس غیر حیوانی باشید از جمله محصولاتی که از کتان، پارچه بافت جناغی و پلی استر بازیافت شده ساخته شده اند. اینها تنها تعدادی از موادی هستند که آب را جذب میکنند ، زودتر خشک میشوند، و برای محیط زیست، بهتر از پشم هستند.

خز چیست؟

خز، در واقع پوشش مویی حیوان است درحالی که هنوز به پوستش چسبیده است. حیواناتی که برای خز کشته میشوند عبارتند از خرسها، سگهای آبی، گربه ها، سمورها، گربه ها، چینچیلا(شبیه سنجاب)، سگها، روباه ها، راسو ها، خرگوش ها، راکون ها، فک های دریایی، و غیره

چه مشکلی دارد؟

خز، چه از حیوان در اسارت و مزرعه ی تولید خز آمده باشد یا از حیوان وحشی به دام افتاده، همه ی کتهای خز و محصولات دارای خز، نتیجه ی رنج کشیدن بی حد و حصر و جان گرفتن است. حیواناتی که در مزرعه پرورش خز زندگی میکنند، تمام طول عمر خود را در قفسهایه سیمی تنگ و کثیف سپری میکنند، پیش از آنکه خفه گردند یا با جریان الکتریسیته، یا گاز یا سم کشته شوند. بدون توجه به اینکه چینچیلا هستند یا سگ یا روباه یا راکون، این حیوانات، درد، ترس و تنهایی را احساس می کنند و حقشان نیست که بخاطر تولید  ژاکتی با تزیین خز، شکنجه و کشته شوند.

برندها و مواد جایگزین

Zara و Inditex  دو مورد از بزرگترین برندها هستند که در لیست فروشندگان بدون استفاده از خز قرار دارند. Gucci و Michael Kors همچنین بتازگی استفاده از خز را ممنوع کردند و نروژ هم بمانند تعداد زیاد دیگری از کشورها، ممنوعیت کامل بر پرورش خز وضع کرده است. این جنس کلاسیک در صنعت مد و این جنس بدست آمده توسط خشونت و بی رحمی، بلاخره در حال محو شدن و متوقف شدن است. پس بروید سراغ مدهای گرم و نرم خز-مصنوعی.

ابریشم و پرهای نرم چه هستند؟

ابریشم، بافتی است که کرمهای ابریشم میبافند تا پیله ی خود را بسازند.  گاهی از ابریشم برای تولید پیراهن و پوشیدنیها استفاده میشود. پر نرم از لایه ی زیرین پرهای پرندگان که نزدیکترین بخش به پوست پرنده است به دست می آید. پرهای نرم دزدیده شده از غازها و اردکها در کاپشنهای پفی، متکا ها و تشک ها جاسازی میشود. پرهای از نوع دیگر هم در تزئین کردن لباسها و زیورآلات استفاده میشود.

چه مشکلی دارند؟

برای به دست آوردن ابریشم، توزیع کنندگان، کرمها را زنده زنده داخل پیله هایشان می جوشانند. هرکس که کرمها را موقع برداشتن سنگ یا خانه ی تاریکی که زیر آن هستند دیده باشد - متوجه می شود که این حیوانات احساس دارند -بدن آنها اندورفین تولید میکنند و درد را حس می کنند. همچنین، گفته میشود که ابریشم، دومین رتبه را در صنعت مد (پس از چرم) از لحاظ ضرر رساندن به محیط زیست دارد. پرهای نرم اکثرا باکندن دردناک پرها از پرنده ی  زنده به دست می آیند و همینطور این پرها ،  محصول جانبی صنعت گوشت و خوراک کبد چرب غاز و اردک محسوب می شوند. نحوه ی به دست آمدن ابریشم و پر به کنار، اینان همه بخشهای تشکیل دهنده ی آن حیوانات اند و متعلق به آنان هستند.

تقریبا همه ما طوری بزرگ شده ایم که خوراکهای  گوشتی بخوریم، پوشاک چرم بپوشیم و به سیرک و باغ وحش برویم. ما به هر دلیلی هیچوقت به تاثیری که این کارهایمان بر روی حیوانات می گذارند فکر نکرده ایم ، اکنون از خود بپرسید: چرا حیوانات هم باید حق و حقوق داشته باشند؟

مقاله فوق از وبسایت سازمان پتا گرفته شده‌است برای اطلاعات بیشتر و مشاهده مقاله اصلی به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.peta.org/living/personal-care-fashion/shop-vegan-clothing-compassionate-shopping-guide

مترجم: رضا خاکپور


آدرس کوتاه این خبر:

www.ealfa.ir/139907271677

برای دریافت لینک این خبر کد زیر را با گوشی خود اسکن کنید
ارسال نظرات

ایمیل شما در دسترس عموم نخواهد بود.
کادرهای ستاره دار را حتما پر کنید.